Q: Cum ma pot inscrie la cursurile Scolii de Muzica „Boem Club”?
A: Pentru a va inscrie la cursurile noastre de muzica puteti sa ne trimiteti un mesaj cu datele dumneavoastra de contact prin intermediul formularului online de la sectiunea noastra de contact de pe acest site sau puteti sa ne sunati direct la numarul de telefon afisat la aceeasi sectiune si sa ne transmiteti telefonic cerintele dumneavoastra cu privire la urmarea unuia sau a mai multor cursuri de muzica.

Q: Cum imi pot stabili programul cursurilor de muzica daca am un job solicitant?
A: Programul Scolii de Muzica „Boem Club”este de Luni pana Duminica in intervalul orar 09:00 – 21:00, astfel incat cursantii care au un program dificil pot sa isi stabileasca lectiile de muzica la ore destul de matinale sau de tarzii. De asemenea, programul dumneavoastra de cursuri poate fi unul flexibil, dinamic, adica puteti stabili impreuna cu Boem Club programarile ulterioare, in functie de nevoile dumneavoastra si de disponibilitatea profesorilor.

Q: De la ce varsta pot incepe copiii sa ia lectii de muzica?
A:Varsta optima pentru inceperea lectiilor de pian spre exemplu este de 4 ani. Pentru cursurile de vioara varsta potrivita este de 5 ani, pentru cele de chitara 6 ani iar pentru canto varsta optima este de peste 8 ani. Pentru copiii micuti, cu varsta cuprinsa intre 2 si 5 ani, Boem Club a creat special o serie de cursuri de educatie muzicala pentru prescolari.

Q: Cate cursuri de muzica (instrument sau voce) sunt recomandate pe saptamana?
A: Pentru o asimiliare optima in vederea unei culturi muzicale generale se recomanda cate doua cursuri pe saptamana.

Q: Care este durata unei lectii de muzica si cum se desfasoara?
A: O lectie de muzica (instrument sau canto) dureaza 50 de minute si se desfasoara individual (profesor-elev), cursul fiind personalizat in functie de nevoile si abilitatile muzicale ale cursantului.

Q: Care este  in general varsta potrivita pentru a studia tainele muzicii?
A: Muzica nu are varsta. Boem Club ii incurajeaza pe toti iubitorii de muzica sa participe la crearea ei.

Q: Cum putem testa daca avem sau nu abilitati muzicale innascute?
A: In general, daca cineva poate reproduce corect si cu usurinta o melodie, atat din punct de vedere melodic, cat si ritmic, are abilitati muzicale dezvoltate. Totusi, daca nu stim despre noi insine sau despre copiii nostri daca avem/au aceste abilitati, Boem Club ofera posibilitatea testarii aptitudinilor muzicale.

Q: Trebuie sa studiez si acasa pentru a-mi dezvolta abilitatile muzicale deprinse?
A: Boem Club vine in sprijinul celor care nu dispun de un instrument propriu si care doresc sa exerseze si in timpul liber, astfel incat le punem la dispozitie acestora spatiul si instrumentele muzicale pentru a studia individual la sediul nostru, atunci cand sunt ore libere.

Q: De unde pot achizitiona un instrument muzical?
A: Instrumentele muzicale pot fi achizitionate in magazinele de specialitate din Bucuresti sau de la magazinele online. Profesorii Boem Club va ofera consultanta cu privire la achizitionarea unui instrument muzical propriu, acordandu-va sfaturi utile de care trebuie sa tineti seama atunci cand cumparati un astfel de instrument.

Q: Care sunt conditiile optime pentru pastrarea unui instrument?
A: Instrumentele muzicale cu corzi precum vioara, chitara si violoncelul se pastreaza in cutiile proprii, in conditii de temperatura si umiditate moderate. Astfel, aceste instrumente nu se depoziteaza langa surse de caldura sau langa surse de umiditate sau frig. De asemenea, este indicat sa se achizitioneze si huse/cutii impermeabile pentru pastrarea in conditii foarte bune a instrumentului indiferent de conditiile meteorologice si de transportul instrumentului.