Oferta de cursuri Boem Club cuprinde:

 

Cursuri de pian

Cursurile de pian se adreseaza persoanelor cu varsta peste 4 ani care doresc sa exploreze si sa invete sa cante la pian. Asadar, Scoala de Muzica Boem Club ofera lectii de pian atat pentru incepatori, cat si pentru cei care se afla la un nivel intermediar si de asemenea, pentru cei avansati in tainele studierii pianului.

Profesorii nostri de pian, avand o bogata experienta profesionala si pedagogica pot structura intr-un mod vesel si interactiv un curs de pian pentru copii de 4-5 ani spre exemplu, si, de asemenea, dispun de capacitatile necesare pentru a realiza un plan de curs elaborat pentru adultii care vor sa studieze la modul profesionist pianul.
Pentru cursantii incepatori programul de lectii de pian este structurat in asa fel incat sa inspire dragostea pentru muzica si fixarea unui cadru general muzical cu privire la citirea notelor muzicale si invatarea notiunilor elementare de ritm. Pe de alta parte, programul de lectii de pian dedicat celor care se afla la nivel intermediar in studierea pianului, are ca obiectiv principal imbunatatirea cunostintelor muzicale si diversificarea repertoriului muzical.

Cursantii avansati in studiul pianului pot aprofunda cunostintele deja dobandite si isi pot imbunatati tehnicile deprinse anterior.
Toate programele de lectii de pian de la Boem Club includ posibilitatea invatarii improvizatiilor creative si experiente de ansamblu: acompaniament, muzica de camera. Astfel, lectiile de pian ofera posibilitatea citirii unor partituri muzicale la prima vedere, recunoasterea si reproducerea de sunete si fragmente muzicale, teorie, tehnica pianistica, repertoriu, improvizatie si armonie.

Parintii care doresc  sa-si indrume copii  catre studierea pianului trebuie sa stie ca lectiile de pian pentru cei cu varsta cuprinsa intre 4-5 ani sunt concepute de asa maniera incat copiii sa aiba posibilitatea sa experimenteze si sa exploreze muzica, dobandind treptat cunostinte de baza despre muzica si cantatul la pian. Pentru a face cursul de pian atragator pentru cei mici, acest program include cantat din gura, cantat la pian, activitati ritmice si reproduceri ale sunetelor muzicale.

Pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 6-7 ani, programul de lectii de pian este special creat pentru nivelul lor si cuprinde activitati care au in vedere dorinta naturala a celor aflati la aceasta varsta, de a invata sa cante intr-un mediu prietenos, recreativ si vesel.

Programul de lectii de pian pentru cei cu varsta peste 8 ani este alcatuit dintr-o serie de activitati menite sa sporeasca placerea de a invata sa cante la pian. Astfel, cursantii vor invata sa cante bucati muzicale melodioase si vor avea posibilitatea sa deprinda piese la 4 maini, adaptate varstei lor.

Adultii constituie o parte importanta dintre cursantii nostri, asa ca venim in intampinarea lor cu un program special conceput care ii va ajuta pe acestia sa citeasca si sa cante bucati muzicale care apartin diferitelor stiluri muzicale. De asemenea, adultii vor invata in cadrul cursurilor de pian acordurile de baza, recunoasterea sunetelor, teorie muzicala si armonie.

 

Cursuri de chitara

Cursurile de chitara din cadrul Scolii de Muzica „Boem Club” se adreseaza in principal celor cu varsta peste 6 ani, care se afla la nivel incepator, la nivel intermediar sau avansat in studierea chitarei.

Programul de lectii de chitara pentru cursantii incepatori are in vederea invatarea notiunilor fundamentale care tin de notele muzicale si de ritm, dar si acordurile cele mai des folosite si tehnica instrumentala de baza.

Cursantii de nivel intermediar in studiul chitarei isi pot imbogati repertoriul si de asemenea, pot exersa abilitatile si deprinderile dobandite deja. Totodata, acestia isi pot dezvolta tehnica instrumentala, astfel incat sa deprinda usurinta in interpretarea diferitelor piese.

Lectiile de chitara pentru cursantii avansati se concentreaza pe interpretarea instrumentala, repertoriu vast si variat, pasaje speciale, precum si pe frazare si expresivitate.

Profesorii nostri de chitara sunt specializati in diferite tehnici, astfel incat, atat cei care doresc sa invete sa cante la chitara clasica, cat si cei care considera ca li se potriveste mai binechitara electrica sau chitara bass, au posibilitatea sa experimenteze si sa invete sa cante la un instrument dinamic, intr-un timp destul de scurt.

 

Cursuri de vioara

Pentru ca ne dorim ca lectiile noastre de vioara sa fie accesibile pentru toate categoriile de persoane, am dezvoltat programe speciale de invatare pe diferite categorii de varsta, incepand cu cei mici, cu varsta de peste 5 ani. Astfel, cursantii au ocazia acum sa experimenteze cantatul la un instrument complex, placut si relaxant precum vioara, intr-un cadru prietenos, intim si intr-o maniera inteligibila, apropiata de nevoile si de asteptarile cursantului.

Programul de lectii de vioara pentru incepatori se axeaza in principal pe deprinderea posturii potrivite pentru tinerea viorii si a arcusului, precum si invatarea corzilor libere, a primelor pozitii si cantatul unor melodii familiar, simple si usoare.

Lectiile de vioara pentru cei de nivel intermediar se concentreaza pe continuarea invatarii pozitiilor, citirea la prima vedere, vibrato, cizelarea si modelarea sunetelor, exercitii tehnice de nivel mediu. De asemenea, cursantii vor interpreta partituri melodioase de nivel mediu, urmarindu-se acuratetea sunetului, invatarea cantarii pe corzi duble, studii si game, precum si alte exercitii tehnice spcifice acestui nivel si trasaturi particulare de arcus precum: staccato, spiccato si bariolaje.

Cursantii aflati la un nivel avansat in ceea ce priveste studiul viorii au posibilitatea sa isi dezvolte tehnica si interpretarea. La acest nivel avem in vedere dezvoltarea notiunilor muzicale si a repertoriului.

Cursuri de violoncel

Lectiile de violoncel de la Scola de Muzica „Boem Club” sunt adresate celor cu varsta peste 8 ani. Modalitatea de abordare a acestor lectii este diferita, in functie de fiecare categorie de varsta, insa in esenta lectiile cuprind aceleasi notiuni.

Cursurile de violoncel pentru cei de nivel intermediar si pentru incepatori se concentreaza pe insusirea unei pozitii corecte pentru cantatul la violoncel, tehnica de baza, intonatie, tehnica tinerii arcusului si  producerea corecta a sunetelor.

Cursantii avansati vor studia tehnici speciale de arcus, frazare, interpretarea unor piese muzicale din repertoriul acestui instrument adaptate in functie de nivelul de dificultate specific pentru fiecare cursant in parte.

 

Cursuri de canto

Cursurile de canto de la Scoala de Muzica „Boem Club” sunt sustinute de catre profesori care sunt dedicati profesiei lor si care sunt alaturi de cursantii aflati la orice nivel, urmarind initierea sau aprofundarea in cunostintele de baza ale tehnicii vocale.

In cadrul lectiilor de canto cursantii vor invata pe langa exercitii de deprindere a tehncii vocale si exercitii de respiratie, dictie, frazare, intonatie si dezvoltarea auzului muzical, agilitate, prezenta scenica si miscare.

Referitor la varsta propice pentru inceperea lectiilor de canto, profesorii nostri recomanda initierea in cursurile de canto, incepand cu varsta de 8 ani.

 

Cursuri de educație muzicală

Scoala de Muzica „Boem  Club” vine in intampinarea parintilor care isi doresc sa ii ajute pe copiii lor sa isi dezvolte cunostintele muzicale si puterea de concentrare, cu lectii special dedicate celor mici, cursurile de educatie muzicala pentru prescolari.

Lectiile  de educatie muzicala  se adreseaza copiilor cu varste cuprinse intre 2 si 5 ani si sunt structurate pe doua grupe: grupa de varsta 2-3 ani si grupa de varsta 4-5 ani.
Fiecare grupa este formata din maxim 8 copii, astfel incat acestia sa poata invata impreuna sunete, jocuri muzicale si cantece pe care sa si le aminteasca si sa ii ajute in dezvoltarea muzicala ulterioara. Lectiile de educatie muzicala se desfasoara in limba romana si in limba engleza, in grupe separate.

Cursurile de educatie muzicala pentru grupa de varsta 2-3 ani se axeaza in principal pe introducerea celor mici in lumea sunetelor, a ritmului si a deprinderii cu acestea intr-o maniera atragatoare si adaptata varstei lor. Copiii participa la primele cursuri alaturi de parinti, pentru a li se asigura acestora confortul psihic necesar bunei desfasurari a lectiilor.

Lectiile de educatie muzicala pentru grupa de varsta 4-5 ani vor avea in vedere dezvoltarea abilitatilor muzicale si deprinderea acestora cu instrumentele muzicale, prin invatarea unor mici piese.

Inscrierile pentru cursurile de educatie muzicala pentru prescolari se fac in fiecare luna, pentru luna in curs, in functie de completarea grupelor.

Cursurile de educatie muzicala ii ajuta pe copii sa isi dezvolte abilitatile muzicale, puterea de concentrare, memoria, sensibilitatea, gandirea abstracta, limbajul si aptitudinile de comunicare cu alti copii.

Totodata, lectiile de educatie muzicala pentru prescolari reprezinta un prim pas important catre acomodarea cu sunetele si cu lumea muzicii. Notiunile muzicale elementare si introducerea copiilor in lumea fascinanta a sunetelor si a instrumentelor muzicale constituie o baza pentru dezvoltarea echilibrata si armonioasa a copiilor.

Cursuri de teoria și istoria muzicii

Pentru orice cursant care alege Scoala de Muzica „Boem Club”, noi ii oferim bonus posibilitatea participarii saptamanale la un workshop de teoria si istoria muzicii,  in care poate sa dobandeasca cunostinte muzicale teoretice, extrem de importante pentru intelegerea materialului sonor din care este alcatuita muzica.

Aceste workshop-uri de teoria si istoria muzicii vin in completarea orelor de curs, astfel incat cursantul sa fie sprijinit in cunoasterea muzicala teoretica si sa poata dobandi arta cantatului la un instrument avand o baza muzicala in conformitate cu nivelul sau muzical.

Workshop-urile de teoria si istoria muzicii sunt structurate pe categorii de varsta (adulti si copii) si pe nivel de cunostinte, durata unui astfel de workshop fiind de doua ore: o ora de teoria muzicii si o ora de istoria muzicii. Workshop-urile sunt concepute si gandite in asa fel incat fiecare cursant sa aiba posibilitatea sa puna intrebari legate de neclaritatile sale si de a participa activ la aceste lectii de teorie si istorie muzicala.

In cadrul workshop-urilor de teorie muzicala, cursantii vor invata elementele de baza folosite in muzica din punct de vedere ritmico-melodic-armonic, termeni de agogica, frazare, se va face recunoastere si reproducere de sunete, de intervale si de acorduri, solfegii, dicteu, invatarea tonalitatilor, elemente de forme muzicale si armonie.

La workshop-urile de istoria muzicii se va invata periodizarea istoriei muzicii, cu toate curentele asa cum au fost ele incadrate pe categorii, notiuni despre compozitori si perioadele in care si-au desfasurat activitatea componistica, scurte exemplificari muzicale si auditii comparative.